Contraamiral de flotilă        
Traian ANDERSON       
       (
1922 - 2009)      

   


1. DATE PERSONALE:
Născut la 20 ianuarie 1922, în comuna Slobozia-Conache, județul Galați și a decedat la data de 23 septembrie 2009.
A fost căsătorit cu Elena Constantinescu, de profesie profesoară și avea doi copii: Aurelian și Carmen-Maria.

2. STUDII:
Civile:
• Liceul teoretic 6 clase – Galați (1933-1939);
● Liceul industrial cu bacalaureat (1940-1943);
• Examen – ofițer comercial mecanic – șef mecanic secund “First Einginer”, brevetat (1982).

Militare:
• Școala de specialități a Marinei Militare (1940-1943);
• Școală militară postliceală, Germania (Marineschule Wesermunde), specializare în tehnică, submarină, motoare cu ardere internă (1942-1943);
• Școala de ofițeri de marină – Școala navală, un an (1947-1948);
• Școala specială, comandanți și specialiști, un an (1951-1952);
• Curs ofițeri superiori, Școala Navală un an (1959);
• Curs acadermic la Academia Militară și examen de căpitan de rangul I (comandor) în anul 1975.

3. GRADE MILITARE:
• Grade de ofițer: sublocotenent (1948); căpitan de rangul I (1975); contraamiral de flotilă în retragere (2001)

4. FUNCȚII ÎNDEPLINITE:
• Șef compartiment căldări la Distrugătorul „Regina Maria“, 1943;
• Șef compartiment motoare termice pe submarinul „Marsuinul“ (noembrie 1943-mai 1944) și pe submarinul „Delfinul“ (mai 1944-septembrie 1944 și aprilie 1945-februarie 1947);
• Șef mecanic (comandant UL V) pe submarinul „Delfinul“(1950-10951);
• Șef mecanic (comandant UL V ) al Dragorului de Bază 11 (1951-1952);
• Specialist mecanic la Divizionul Monitoare, vedete blindate și vedete de siguranță din Flotila de Dunăre (1952-1957);
• Specialist mecanic în Comandamentul Flotilei de Dunăre (1957-1958);
• Locțiitor pentru tehnică a comandantului Flotilei de Dunăre (1958-1960);
• Locțiitor pentru tehnică al comandantului Portului Militar Tulcea (1960-1962);
• Comandant al Atelierului Plutitor de reparat nave (1962-1964);
• Șef al Biroului Reparații Nave în comandamentul Diviziei 42 Maritime (1964-1967);
• Comandant al Depozitului Mixt Galați (1970-1980);
A fost pensionat, la cerere, în octombrie 1980.

5. ACTIVITATE DIDACTICĂ:
• Lector șef și șef de catedră motoare termice la Școala Militară de Maiștri de Marină (1967-1970).

6. LIMBI STRĂINE:
Germana.

7. LUCRĂRI ELABORATE ȘI PUBLICATE:
Relatarea memoriilor de război în lucrarea „Veteranii pe drumul onoarei și al jertfei“, „Participarea la lupta navală a crucișătoarelor Moskva și Harcov cu forțele navale române din iunie 1944, în apele Constanței“ (volumul I), „Am făcut parte din ultimul echipaj al submarinului Delfinul, în ultima zi de război“ (vol.7), „Pe drumul Bosforului cu distrugătorul Regina Maria“ (vol. 9).

8. APARTENENȚA LA ASOCIAȚII, ORGANIZAȚII:
• Secretar (din 1990) și președinte (din 1995) al filialei Galați a Asociației Naționale a Veteranilor de Război;
A fost membru fondator al Clubului Amiralilor.

9. DECORAȚII ȘI DISTINCȚII:
Decorații de război: medalia „Eliberarea de sub jugul fascist“, „Virtutea militară“, clasa III-a,
medalia acordată de Federația Rusă „60 de ani de la terminarea Războiului al Doilea Mondial“, medalia și ordinul „Meritul Militar“, clasele III, II și I.

10. ALTE DATE
• A făcut parte efectiv din Marina Militară 41 de ani (august 1940-octombrie 1980);
• A fost ambarcat 12 ani și patru luni, dintre care patru ani pe submarine;
• Veteran de război cu opt luni și 20 de zile de front.
• A fost membru fondator al Asociației Clubul Amiralilor.