Viceamiral      
Victor BOGDAN     
      (1920 - 2006)      

   

I. Date personale :
S-a născut la data de 26 septembrie 1920, comuna Jidoștița, județul Mehedinți și a decedat la data de 22 octombrie 2006, București.

II. Studii:
A absolvit Școala primară nr. 2 și Liceul "Traian" din Turnu Severin (1936), Liceul Militar "Dimitrie Sturdza" din Craiova (1940), Școala Navală N.M.S. "Mircea" Constanța (mai 1942), Școala de Aplicație (1946), Academia Militară Generală (1950), Cursul postuniversitar de drept internațional maritim de pe lângă Academia de Studii Economice, cursuri de specializare în asigurări maritime și de limba engleză.

III. Grade:
Aspirant (mai 1942), locotenent, locotenent-major, căpitan-locotenent, căpitan de rangul 3, căpitan de rangul 2, căpitan de rangul 1, contra¬amiral (1949) și viceamiral în retragere (mai 1995). În luna aprilie 1966 a fost trecut în rezervă.

IV. Carieră:
A activat ca șef al Serviciului Transporturi și Transmisiuni la Detașamentul Maritim nr. 2 Liman – Cetatea Albă (mai 1942–23 aprilie 1943), ofițer cu navigația, transmisiunile și armele sub apă pe torpilorul ZMEUL (23 aprilie 1943–5 septembrie 1944), comandant al bateriei de tragere la Bateria de coastă AURORA (5 septembrie 1944–19 martie 1946), în cadrul Flotilei de Dragaj Fluvial (19 martie–20 decembrie 1946), în cadrul Direcției Operații a Marelui Stat Major (august 1950–aprilie 1953), șeful Secției Operații în Statul Major al Marinei Militare (aprilie 1953–octombrie 1955), comandantul Bazei Maritime Mangalia (octombrie 1955–noimebrie 1958), șeful statului-major al Marinei Militare (noiembrie 1958).

V. Afilieri:
În perioada iunie 1966–octombrie 1980 a activat ca inginer principal și economist principal la Administrația Asigurărilor de Stat/Direcția Asigurări Externe pentru tratare și lichidare daune la nave și aviație, iar din aprilie 1992 până în mai 1996 ca inginer cercetător la Institutul de Cercetări în Transporturi (INCERTRANS) București. În februarie 1990 a fost ales vicepreședinte, iar din aprilie 1994 președinte al Ligii Navale Romane. Din aprilie 1994 a fost membru în consiliul director al Asociației Naționale a Veteranilor de Război, sectorul II, iar din mai 2000 și membru în consiliul director al centralei A.N.V.R.

VI. Lucrări publicate: numeroase articole în revistele "Marea Noastră", "Marea Noastră pentru tineret" și "România Maritimă și Fluvială".

VII. Distincții/decorații:
Medaliile "Bărbăție și Credință" cu spade clasa a III-a (1942) și "Virtutea Maritimă" clasa a III-a (1942), Ordinele "Coroana României" clasa a V-a în grad de cavaler (1943) și "Steaua României" clasa a V-a în grad de cavaler cu panglică de "Virtute Militară și frunze de stejar" (1945), "Crucea comemorativă a celui de-al Doilea Război Mondial" (2003), Medaliile "Eliberarea de sub jugul fascist" (1950), "A 5-a aniversare a R.P.R." (1952), "Meritul Militar" clasa I (1954), "Ordinul Muncii" clasa a III-a (1957), Ordinul "Meritul Militar" clasele a III-a (1959) și a II-a (1964), Ordinul "23 August" clasa a V-a (1964).

(Sursa fotografie și text : Muzeul Marinei Române, respectiv, Comandor dr. Marian Moșneagu, Dicționarul marinarilor români, Editura Militară, București, 2008).