Contraamiral    
Nicolae EREMIE   
   (1936 - 2005)

   
 

I Date personale:
S-a născut la data de 28 martie 1936, la Sighișoara, județul Mureș și a decedat la data de 14 decembrie 2005, la Constanța.

II. Studii:
A absolvit școala primară la Sighișoara (1950), Liceul Teoretic nr. 1 Sighișoara (1955), Școala Militară Superioară de Marină (1959), Academia Militară București, Secția Arme, Facultatea Marină (1971), Cursul de perfecționare psihopedagogie (1974), Cursul de comandanți divizioane de nave (1977) și Cursul postacademic de marină (1985).

III. Grade:
Locotenent (2 octombrie 1959), locotenent-major (30 decembrie 1962), căpitan-locotenent (30 decembrie 1967), căpitan de rangul III (30 decembrie. 1973), căpitan de rangul II (23 august 1979), căpitan de rangul 1 (23 august 1986) și contraamiral (25 iulie 1991, prin Decret Președențial nr. 64/25 iulie 1991). În luna august 1996 a fost trecut în rezervă.

IV Carieră:
A fost mecanic auto la Întreprinderea Industrială Sighișoara (20 aprilie 1954–5 august 1955), comandant unitate de luptă arme sub apă pe dragorul de bază 61 din Divizionul 146 Dragoare de Bază (2 octombrie 1959–4 mai 1963), respectiv pe dragorul de bază 60 (4 mai–26 octombrie 1963), ofițer secund pe dragorul de bază 60 (26 octombrie 1963–12 septembrie 1966), comandantul dragorului de bază 13, ex-60 (12 septembrie 1966–23 septembrie 1969), comandantul vânătorului de submarine 31 din Divizionul 339 V.Sm. (18 august 1971–30 august 1973), ofițer 3 (30 august 1973–1 august 1974), respectiv ofițer 2 (1 august 1974–1 iulie 1975) în Biroul Învățământ și Pregătire de luptă la Centrul de Instrucție al Marinei Militare din Mangalia, șef de stat-major și prim-locțiitor al comandantului Divizionului 50 Vânătoare de Submarine (1 iulie 1975–31 iulie 1978), șef de stat-major și prim-locțiitor al comandantului Divizionului 339 Vânătoare de Submarine (31 iulie 1978–11 iulie 1979), comandant al Divizionului 146 Dragoare de Bază (11 iulie 1979–11 iulie 1987), profesor și șeful Catedrei de Pregătire Marinărească și Manevra Navei la Institutul de Marină "Mircea cel Bătrân" (11 iulie 1987–9 mai 1990), ultimul comandant al Diviziei 42 Maritime ( 9 mai 1990–1 septembrie 1994) și primul comandant al Flotei Maritime (1 septembrie 1994–25 iulie 1996).
Între 1 octombrie 1978–30 septembrie 1979 a fost detașat la Marina Comercială, iar în perioada 4 iulie–20 august 1988, respectiv 13 martie–4 mai 1989 a fost îmbarcat ca șef practică elevi pe nava-școală NEPTUN a Institutul de Marină "Mircea cel Bătrân".

V. Afilieri:
A fost membru fondator al Clubului Amiralilor și membru în consiliul director al acestuia, între anii 2004-2006.

(Sursa fotografie și text : Muzeul Marinei Române, respectiv, Comandor dr. Marian Moșneagu, Dicționarul marinarilor români, Editura Militară, București, 2008).