Viceamiral     
 Niculae POSTOLI      
 (1946 - 2007)

   

I. Date personale:
S-a născut la data de 19 mart. 1946, în comuna Pecineaga, județul Constanța și a decedat la data de 28 oct. 2007.

II Studii:
A absolvit cursurile Liceului Militar "Dimitrie Cantemir" din Breaza (1964), Școlii Militare Superioare de Ofițeri de Marină (august 1968), Academiei Militare (1979), precum și cursurile de comandant de navă, comandant de unități de nave, post-academic de marină și Colegiul Național de Apărare (1995).

III Grade:
Locotenent (1968), locotenent-major (1972), căpitan-locotenent (1977), căpitan de rangul 3 (1982), căpitan de rangul 2 (1988), căpitan de rangul 1 (1990), contraamiral (decembrie 1994) și viceamiral (31 mai 2001).
IV Carieră: A activat în funcțiile de comandant de unitate de luptă navigație pe dragorul de bază 13 din Divizionul 146 Dragoare de Bază (1968-1970), specialist cu navigația la Divizionul Nave Auxiliare (1970-1974), comandantul N.S. 116 (1974-1976), comandantul Grupului de Nave Auxiliare (1976-1977), șef de stat-major al Divizionului 146 Dragoare de Bază și Puitoare de Mine (1979-1988), comandant al Divizionului 146 Dragoare de Bază și Puitoare de Mine (1988-1989), șef de stat-major al Diviziei 42 Maritime (1989-1994), șef de stat-major al Flotei Maritime (1994-1996) și comandantul Flotei Maritime (1996-2001).

V. Afilieri:
A participant la întocmirea unor manuale și lucrări de pregătire marinărească și de specialitate. A fost membru al Ligii Ofițerilor din Marina Militară și membru fondator al "Clubului Amiralilor".

VI Distincții/decorații:
I-au fost acordate medaliile și ordinele ofițerilor pentru vechime în serviciul militar și Ordinul național "Serviciul credincios" în grad de ofițer în anul 2000.
( Sursa fotografie și text : Muzeul Marinei Române, respectiv, Comandor dr. Marian Moșneagu, Dicționarul marinarilor români, Editura Militară, București, 2008).